knihy
 INFO:
 Jak nakupovat
 HOME

 KONTAKT:
 Mob: 737 185 172
 pritasil@sonet.me.cz

 KATEGORIE:
 Antika
 Biografie
 Cestopisné
 Cizojazyčné
 Detektivní
 Divadlo-film-TV
 Dobrodružné
 Doporučujeme
 Encyklopedie
 Historické romány
 Historie
 Hudba
 Humor
 Kuchařky-diety
 Literatura faktu
 Military-válečné
 Monografie
 Naučné-hoby
 Obrazové publikace
 Paranormal
 Politika
 Pro děti
 Pro mládež
 Pro ženy
 Próza
 Religionistika
 Sci-fi Fantasy
 Signované
 Slovníky
 Špionážní
 Společenské vědy
 Sport
 Staré knihy
 Technika
 Učebnice
 Umění
 Věda

 ABECEDNÍ SEZNAMY:
 Tituly
 Autoři
 Překladatelé
 Ilustrátoři

Cesta

Cesta-Vera-Kurtova

Cesta
Věra Kurtová
cena: 69,- Kč

Celé vyprávění se v časových saltech vrací k příčině: v dobách komunistické diktatury uznávaný spisovatel vyzradil ke konci války při mučení v nacistické káznici ve Straubingu své přátele, z nichž mnozí byli popraveni a několik jich přežilo. Po roce 1948 se po krátké emigraci vrací zpět do Československa, kde ho zakrátko STB zatýká a vydírá jeho minulostí. Spisovatel přistupuje na spolupráci s tajnou policií, protože zná jen jediné oprávnění svého života: psát. Východiskem rozporu mezi svědomím a realitou je alkohol a pozvolný, otupělý pocit oddanosti a vděčnosti vládnoucímu režimu.

Zhuštěný příběh vypravuje jeho dcera v různých fázích svého dětství a dospívání: dítě, které dostává o sobotách ve škole volno, aby mohlo navštívit svého otce v kriminále, a které všechno chápe jako přirozený stav tohoto světa. Mladá holka, již se otec snaží přimět ke vstupu do strany, snad v naději, že ji tím ušetří svého vlastního osudu, a která se instinktivně vzpírá jakýmkoliv nařízením a autoritám. A posléze dospělá žena, která se střetává s náznaky skutečnosti a nakonec drží v ruce několik starých dopisů: těch několik lidí, už za války přesvědčených komunistů, kteří ve Straubingu přežili zradu jejího otce a později mutují v partajní funkcionáře, spisovatele navštěvují, nedovolí zapomenout…

V příběhu se protíná více cest. Jedna z nich, cesta dcery spisovatele, končí před ostnatými dráty hranic Československa. Jejím cílem je Západní Německo.

Věra Kurtová – Cesta
Ilustrace Judit Sandmeier- Zydek
Grafická úprava Jindřich Kalvach
Vydáno vlastním nákladem
Vytiskla tiskárna Tygros s.r.o. Turnov v roce 2010
ISBN 978 – 80 – 970333 - 4 – 7
Copyright © Věra Kurtová 2010

Stav: nová

Google Seznam Centrum